بالاخره پس از مدتها که توسعه و استفاده از فناوری 5G در خبر های دنیای تکنولوژی به گوشمان می رسید الان این فناوری به صورت کابردی در کنار ماست، اما واقعیت امر این است که تا زمانی که شبکه های مبتنی بر این تکنولوژی توسعه پیدا نکند استفاده بروی تلفن های هوشمند نسل جدید و بعنوان مثال اتومبیل های هوشمند خارج از دسترس ما خواهد بود.
بنا به پیش بینی ها شبکه توسعه یافته 5G از نظر شبکه فیزیکی آنتن ها گسترده تر و قدرتمند تر از شبکه ی فعلی خواهد بود و هزینه برآورد شده برای اجرای این پروژه در 5 سال آینده در سراسر جهان بیش از 750 میلیارد دلار خواهد بود که این رقم در شرایط فعلی که کشور ها چالش های اقتصادی جدی روبرو هستند می تواند چالش های جدی در مسیر توسعه این فناوری ایجاد کند.   
Sean shahini ، مدیرعامل Inorsa  که یک شرکت مهندسی با تمرکز بر ساخت سایت های پ ر سرعت 5G  در این خصوص  می گوید: "این بزرگترین پروژه زیرساختی پس از راه اندازی بزرگراه بین ایالتی است. راه اندازی این شبکه فقط شامل بازسازی سایت های آنتن های 4G نخواهد بود بدلیل دامنه پوششی کمتر آنتن های 5G در مقایسه با 4G باید تعداد بیشتری آنتن مهیا گردد برای مثال برای منهتن به جای 100 آنتن پیش بینی میشود 5000 تا 20000 آنتن مورد نیاز باشد."

 


شبکه 5G از فرکانس های بالاتر که ظرفیت داده بیشتر ولی برد پوششی متری دارند استفاده می کند بهمین علت مخصوصا در شهر های متراکم باید در سایت های آنتنی کوچکتری توسعه یابد .
علاوه بر تعداد زیاد سایت های آنتی در شبکه 5G دیگر چالش تامین برق مصرفی و فیبر نوری برای انتقال داده ها خواهد بود که تامین این تجهیزات برای این تعداد سایت آنتنی واقعا یک چالش مهندسی در پیاده سازی و یک چالش در طراحی شهری خواهد بود.
بهر حال باید منتظر نتیجه این چالش از دید مهندسین و از نگاه مردم جامعه باشیم که واکنش ها به پروژه عظیم چگونه خواهد بود.

    
ارسال نظرات
time:0.27542018890381 memory usage:11 mb